Czerwone Zaduszki

img_3017

1 listopada – dzień, w którym w tradycji naszej wspominamy tych, którzy już od nas odeszli. Przedstawiciele trójmiejskiej PPS, w ramach symbolicznych „Czerwonych Zaduszek”, udali się na Cmentarz Witomiński w Gdyni, na zapomniane dziś groby ludzi związanych z historią polskiej lewicy.

Odwiedziliśmy miejsce spoczynku posła Alfreda Przybój-Jareckiego, przedwojennego działacza Polskiej Partii Socjalistycznej i Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, uczestnika obrony Gdyni w roku 1939, szefa sztabu „Czerwonych Kosynierów”, potem uczestnika konspiracji antyhitlerowskiej w szeregach „Barykady Wolności”, Polskich Socjalistów i RPPS. Jego nagrobek z pewnością wymaga odnowienia.

Następnie odwiedziliśmy groby Stanisława Wężyka, oficera Wojska Polskiego i dowódcy „Czerwonych Kosynierów”, a także dąbrowszczaka Antoniego Wandasa, uczestnika wojny domowej w Hiszpanii.

Na Cmentarzu Witomińskim spoczywa także Stanisław Marczyński, dziadek jednego z naszych gdyńskich towarzyszy, związany za życia z ruchem socjalistycznym.

Na zakończenie „Czerwonych Zaduszek” złożyliśmy czerwone goździki i zapaliliśmy znicze przy dwóch symbolicznych pomnikach stanowiących upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej i obrońców Wybrzeża z roku 1939.

Odwiedzone przez nas groby to ledwie kilka z tysięcy zapomnianych dziś miejsc pochówku zasłużonych postaci związanych z polską lewicą. Wspominając 1 listopada swoich bliskich, wspomnijmy też tych, którzy pracowali, walczyli i ginęli za wolność i sprawiedliwość społeczną.

Galeria zdjęć: PPS Gdańsk

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s