Sto lat Niepodległej

img_30347 listopada w stulecie odzyskania niepodległości wspólnie z przyjaciółmi z Partii Razem spotkaliśmy się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Gdańsku.

Zgodnie z tradycjami polskiej lewicy to właśnie 7 listopada świętowaliśmy odzyskanie niepodległości przez Polskę. W tym dniu przypominamy Tymczasowy Rząd Ludowy na czele którego stał Ignacy Daszyński i oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli o niepodległość i sprawiedliwość społeczną.

Tekst z zaproszenia na wydarzenie:

100 lat temu, 7 listopada 1918 roku, powołano pierwszy rząd odrodzonej, niepodległej Polski. Rząd zwany Ludowym, złożony był bowiem z przedstawicieli ludu – robotników i chłopów, a nie, tak jak drzewiej bywało, z przedstawicieli klas uprzywilejowanych. Rząd ten wyznaczył kierunki rozwoju, którymi iść miało polskie państwo. Obwieścił, że Polska będzie republiką równych sobie ludzi, niezależnie od ich płci, narodowości i wyznania. Ogłosił szereg reform społecznych, łącznie ze sztandarowym hasłem ograniczenia dnia pracy do 8 godzin. Zapowiedział powszechne prawo wyborcze i budowę demokratycznego samorządu. Za fundament odrodzonego państwa uznał wolność – wolność sumienia, druku, słowa, zgromadzeń, pochodów, zrzeszeń, związków zawodowych i strajków.

Tymczasowy Rząd Ludowy, dzieło socjalistów, ludowców, legionistów, dzieło podziemia niepodległościowego zrzeszonego w Polskiej Organizacji Wojskowej i Pogotowiu Bojowym PPS, nierozerwalnie związany jest z imieniem Ignacego Daszyńskiego, przywódcy polskiego ruchu socjalistycznego, który stał się jego premierem i wiecznym symbolem. Nierozerwalnie związany jest też z imieniem Ireny Kosmowskiej, działaczki ludowej, która przez powołanie w jego skład stała się żywym symbolem równouprawnienia kobiet w życiu publicznym. Nierozerwalnie związany jest też z imieniem Józefa Piłsudskiego, wodza Legionów, którego działacze polskiego ruchu niepodległościowego uważali za dowódcę i naturalnego lidera.

Dlatego też 7 listopada 2018 roku, w setną rocznicę tych przełomowych wydarzeń, zapraszamy pod pomnik Józefa Piłsudskiego, by oddać hołd tym, którzy zbudowali Polskę z martwych, którzy walczyli o niepodległość, wolność, równość i sprawiedliwość społeczną.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s