74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

img_2939

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Gdańskie koło PPS zebrało się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.  Wyjątkowo w tym roku uroczystości rozpoczęliśmy o 13:30, by w ten szczególny sposób uczcić tych, którzy poszli w bój, nim jeszcze wybiła godzina „W”.

Złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem i w krótkich słowach przypomnieliśmy o udziale lewicowych formacji zbrojnych w zrywie stolicy. Dziś czyn zbrojny lewicy często jest zapominany i pomijany. Gdańszczanie mogli się również zapoznać z przygotowanym przez nas materiałem/ulotką (Ulotka PDF). W tym roku ulotkę poświęciliśmy przypomnieniu Włodzimierza Kaczanowskiego (1912-1944), ps. „Michał”, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej i komendanta Socjalistycznej Organizacji Bojowej, który poległ już w pierwszym dniu powstania.

Następnie udaliśmy się na Cmentarz Łostowicki, by wziąć udział w uroczystościach odbywających się pod tamtejszą ścianą pamięci w kwaterze Armii Krajowej. W burzy i ulewie złożyliśmy tam kwiaty i uczciliśmy czyn powstańczy minutą ciszy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc i obecność, w tym naszym przyjaciołom z Lepszy Gdańsk i Razem Pomorze, a także inicjatywie Przywróćmy pamięć o Patronach Wyklętych

Cześć i pamięć bohaterom powstania! Nigdy więcej wojny!

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s